Dzieje i zabytki Lądka-Zdroju

Województwo dolnośląskie słynie z urokliwych miejscowości. Nie inaczej jest w przypadku tytułowego miasta, którego początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku. Prawa miejskie otrzymało w 1282 roku z rąk Henryka IV Probusa – księcia wrocławskiego. Jako uzdrowisko Lądek–Zdrój zaczął być znany pod koniec XV wieku, jednak źródła historyczne przekazują informacje jakoby już w wieku XIII-stym funkcjonowały urządzenia kąpielowe, które mieli zniszczyć Mongołowie wracający z wojny pod Legnicą.

W roku 1498 został wybudowany najstarszy z dzisiejszych obiektów przyrodoleczniczych o nazwie „Jerzy”. Najbardziej reprezentacyjny natomiast jest „Wojciech”, którego siedziba znajduje się w historycznej budowli pochodzącej z XVII wieku. Podziwiać w niej można kamienne wanny, które służą do kąpieli perełkowych oraz murowany basen wybudowany w podobnym stylu co tureckie łaźnie. Znajduje się tam również pijalnia wód ze źródeł siarczkowo-siarkowodorowo-fluorowych. Jednak miasto to nie tylko uzdrowisko, znajdują się w nim także liczne zabytki, które poleca się zobaczyć każdemu odwiedzającemu. Należą do nich między innymi: zamek na skale, most św. Jana, skansen „Gotwaldówka”, wieża widokowa na Górze Borówkowej, kościół parafialny Narodzenia NMP, kościół cmentarny p. w. św. Rocha, kaplica NMP, kaplica św. Jerzego z dzwonnicą, ratusz, muszla koncertowa, a także wiele zabytkowych kamieniczek oraz obiektów powiązanych z uzdrowiskiem.

Dla tych, którzy odwiedzają Lądek–Zdrój ze względu na jego inne walory takie jak szlaki piesze, wspinaczkowe oraz rowerowe z pewnością nie wyjadą zawiedzeni. Przygotowane dla nich zostały specjalnie oznaczone trasy o zróżnicowanym poziomie trudności oraz długości przejścia. Na ścianki przyjeżdżają tu zarówno początkujący jak i zaawansowani wspinacze, bowiem są one niewysokie, ale za to bardzo strome. Na wyznaczonych szlakach są zabezpieczenia, jednak zawsze można wybrać własną drogę przejścia i sprawdzić swoją kondycję. Niewątpliwie do miasta nie warto przyjeżdżać tylko na jeden dzień, ponieważ zbyt wiele się tu dzieje, żeby z tego nie skorzystać.

Do pozostania tu na dłużej zachęca także oferta noclegowa, w której to znajdują się przede wszystkim obiekty uzdrowiskowe, ale także hotele, ośrodki wypoczynkowe, prywatne obiekty noclegowe (wille, apartamenty, pokoje gościnne), a także gospodarstwa agroturystyczne. By natrafić na najciekawsze oferty w okazyjnych cenach warto stale kontrolować interesujące nas miejsce. Można to uczynić za pomocą przeglądarki internetowej (), w której należy umieścić tag „noclegi Lądek–Zdrój”. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyska się dostęp do wszystkich obiektów noclegowych w mieście i jego okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>