Legnica – ratusz i zespół kramów

Rynek to bardzo ważny punkt każdego miasta lub miejscowości. Zarówno kiedyś jak i dziś – centrum handlu a czasami nawet życia społecznego. W Legnicy również znajdują się takie miejsca, jednak zaprojektowane w dość specyficzny i atrakcyjny sposób. Bardzo ważnym i charakterystycznym punktem tego miasta jest zebranie ważnych miejsc w jednym ścisłym obszarze. Rynek, zabytki, legnickie noclegi oraz ratusz – wszystko to jest od siebie w odległości najwyżej kilkuset metrów. Dalej mamy już tylko meandry, gdzie również jest dużo ciekawych miejsc.

Jeżeli chodzi o legnicką bazę noclegową to jest ona w miarę równomiernie rozsiana po całym mieście, dlatego też nie ma tutaj problemów ze znalezieniem miejsca do spania lub dłuższego kwaterunku.

Pora jednak wrócić do tego co mamy w centrum a konkretnie do ratusza. Powstał on na początku dwudziestego wieku. Jednak założenia projektowe nieco różnią się od tego, co możemy zobaczyć teraz. Według planów budynek miał mieć cztery skrzydła, wieżę oraz dziedziniec. Trzy lata po podjęciu decyzji o budowie były gotowe już dwa skrzydła. Jednak do dnia dzisiejszego nie ukończono założeń projektu. Być może jest to dobre, ponieważ budynek idealnie wpasował się w miejską infrastrukturę w takiej właśnie postaci jaką teraz obserwujemy. Ratusz charakteryzuje się stylem neorenesansowym. Ma on podwójnie spadowy dach i kilka kondygnacji. Styl, w którym budynek został wzniesiony charakteryzuje się bogatymi zdobieniami i dużą ilością rzeźb. Dziś prócz efektu wizualnego i miejsca do zwiedzania, jest to również miejsce użyteczności publicznej, ponieważ znajduje się tutaj urząd miasta.

Drugim ważnym obiektem znajdującym się w centrum miasta lub tworzącym centrum jest zespół legnickich kramów. Tworzy je osiem kamienic, które zostały wzniesione w szesnastym wieku. Kilkukrotnie obiekty te były również modernizowane i remontowane, zmieniano również ich wystrój i zewnętrzną stylistykę. Kramy Śledziowe – taka nazwa pochodzi o kupców i intensywnego handlu, który miał tu miejsce w średniowieczu. Obecnie mamy tutaj handel, ale związany bezpośrednio z turystyką i promocją miasta. Jest to również miejsce życia kulturalnego mieszkańców miasta, które budzi się dopiero wieczorem. Przychodzą tu rodzice z dziećmi i młodzież, aby pospacerować lub napić się kawy w miłej atmosferze i klimacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>