Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sarbinowie

Jeśli chcesz spędzić urlop w małym nadmorskim kurorcie, gdzie można odpocząć od pośpiechu dnia codziennego to warto przyjechać do Sarbinowa. Ta niewielka miejscowość przyciąga, co roku sporą liczbę turystów ze względu na piękną, piaszczystą plażę oraz ciekawe atrakcje. Jest to również doskonała baza wypadowa do zwiedzania większych kurortów nadmorskich takich jak Mielno czy Ustronie Morskie. W sezonie letnim warto wcześniej zarezerwować sobie tutaj nocleg, korzystając na przykład z bazy noclegowej ( kliknij tutaj – Sarbinowo noclegi). W mieście znajdziemy zarówno domki letniskowe, pokoje gościnne, jak i hotele czy ośrodki wypoczynkowe.

Spędzając wakacje w Sarbinowie koniecznie trzeba zobaczyć najcenniejszy obiekt architektoniczny, czyli neogotycki Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pochodzący z 1856 roku i położony w samym centrum miejscowości. Kościół powstał z projektu nadwornego architekta pruskiego Fryderyka Schinkela, który zaprojektował również Ratusz w Kołobrzegu oraz zamki w Kórniku i Kamieńcu Ząbkowickim. Wyposażenie kościoła pochodzi z lat 1832 i 1840 i składa się między innymi z neobarokowego drewnianego ołtarza głównego, gdzie w centralnym polu zamieszczony jest obraz przedstawiający Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny. Na szczególną uwagę zasługują również piękne i niepowtarzalne witraże wewnątrz kościoła, które zdobią ostrołukowe okna. W 2008 roku w pobliżu kościoła ustawiono także elementy dawnego pomnika poległych w I wojnie światowej, które odkryto podczas prac porządkowych. Znaleziono między innymi oszlifowany głaz z widocznymi nazwiskami poległych, który pozostawiono w miejscu wydobycia. Spacerując po centrum Sarbinowa naprawdę warto poświęcić chwilę czasu na zobaczenie tego neogotyckiego kościoła z pięknymi witrażami.

2 przemyślenia nt. „Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sarbinowie

  1. a ja widziałam też zamek w Kórniku zaprojektowany przez tego samego architekta, również wspaniała budowla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>