Ruiny Zamku w Rytrze

Rytro, jest niewielką miejscowością położoną w Beskidzie Sądeckim nad brzegiem Potoku Wielka Roztoka. Nowosądeckie miasteczko z roku na rok poszerza swoją ofertę atrakcji, jak i noclegów w Rytrze i okolicy. Ciekawą tutejszą atrakcją Rytra są ruiny zamku na wzgórzu. Zamek położony jest na wzniesieniu mającym 463 metry wysokości, wzgórze leży przy prawym brzegu Popradu. Historia Zamku sięga XIII bądź XIV wieku, niektórzy sądzą nawet, że zamek został zbudowany w XIII wieku, gdyż kamienna wieża, która pozostała po budowli jest z okresu XII wieku. Niestety nie ma informacji, kto tak naprawdę zbudował ten zamek. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1312 roku. Zamek od XII wieku był w rękach tenutariuszy: rodu Toporyczków herbu topór oraz Jakusza z Boturzyna herbu Czewoja. Już 100 lat później administratorem Zamku w Rytrze został Piotr Kmita.

Ówczesny właściciel posiadłości był ciekawą osobą w tamtejszych czasach. Na początku swojej kariery był piastunem króla Władysława III i został marszałkiem dworu. Plan Zamku w XIII i XIV wieku, wyglądał następująco: dwór zbudowany na planie pięciokąta, z wałami ziemnymi. Dziedziniec był otoczony murami, do samego zamku przynależałam wieża kamienna. Dzisiaj zamek zachował się tylko w kilku częściach, podziwiać można ruiny wieży oraz mury obronne. Z roku na rok w okolicach Rytrowskiego Zamku prowadzone są prace konserwatorskie i archeologiczne. Może za kilka lat, Zamek na Wzgórzu zostanie całkowicie odbudowany. Jednak to nie wszystkie ciekawostki na temat Zamku w Rytrze. Istnieje także legenda, że w podziemiach ruin posiadłości, znajdują się wielkie skarby, nieodkryte przez nikogo. Ale nie jest to proste, gdyż skarbu strzeże groźny pies, który wygląda jak kogut. Może jednak odnajdzie się jakiś śmiałek, który w Rytrze odnajdzie wielki skarb znajdujący się tuż pod Zamkiem.

Jedno przemyślenie nt. „Ruiny Zamku w Rytrze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>