Szlakiem żydowskiej dzielnicy w Krakowie

Będąc w dawnej stolicy Polski trudno sobie wyobrazić, aby nie poznać jednej z jej najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych dzielnic – Kazimierza. Kawiarnie i restauracje o niepowtarzalnych wystrojach są niemal co krok, autorskie wystawy i galerie, antykwariaty połączone z kawiarniami, tajemnicze brukowane uliczki, interesująca baza noclegowa (https://meteor-turystyka.pl/noclegi,krakow,0.html) oraz wspaniałe zabytki związane z kulturą żydowską sprawiają, że spacery w tych okolicach nabierają naprawdę magicznej atmosfery, która nie pozwala się sobie oprzeć.

Krakowski Kazimierz to miejsce żyjące swoim trybem. Doskonale kwitnie i rozwija się tutaj życie kulturalne. Ma tutaj miejsce między innymi Festiwal Kultury Żydowskiej, który jest imprezą przyciągającą rzesze obcokrajowców. Wspólne tańce i śpiewy, szum wielonarodowościowy, koncerty i kameralne występy – możemy to znaleźć niemalże codziennie w tej dzielnicy.

Dzielnica ta ma dwie trasy turystyczne, którymi warto kierować się przy jej zwiedzaniu. Pierwsza to szlak świętego Stanisława, który stanowi jedną z części Krakowskiego Szlaku Świętych, który rozpoczyna się od Wawelu, wiodąc przez Skałę i kościół świętej Katarzyny aż do Placu Wolnica. Druga natomiast zaprowadzi turystę uliczkami starego miasta Żydów do cmentarza żydowskiego przy ulicy Miodowej, zahaczają między innymi o Centrum Kultury Żydowskiej mieszczącego się na ulicy Meiselsa.

Kazimierz w Krakowie to zakątek szczególny i niepowtarzalny, utworzony przez sąsiednią, bardzo bliską przez kilka wieków kulturę chrześcijańsko-żydowską. Wszyscy o wyznaniu żydowskim, którzy przybyli do Kazimierza w drugiej połowie XIV wieku, aż do początku XIX wieku zamieszkiwali teren, który stanowił „odrębne miasto”. Jego granice wiodły wzdłuż współczesnych ulic: Miodowej, świętego Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa, Bożego Ciała. Była to swojego rodzaju enklawa o charakterze niezależnym, autonomicznym, w której rządy sprawowali rabini i starszyzna. Mieli oni ponad sobą tylko władzę króla.

Pośród Synagog, które pozostały do dzisiejszych czasów szczególną uwagę warto poświęcić synagodze Poppera z XVI wieku, bożnicę Wysoką także pochodzącą z XVI wieku, synagogę Izaaka, założoną w XVII wieku, jak również bożnicę Kupa z VII wieku. Dla Żydów wyjątkowo ważna jest synagoga Tempel, która posiada przepiękny wystrój wewnątrz a jednocześnie jest jedynym miejscem w Polsce z zachowanymi witrażami charakterystycznymi dla synagog w XIX i XX wieku. Kazimierz przyciąga rzesze turystów z całego świata, którzy z wielkim zapałem podziwiają i poznają kulturę żydowską walcząc w sezonie letnim o noclegi w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>