Wizytówki turystyczne Ustki

Przy wyszukiwaniu najbardziej nośnych atrakcji i symboli nadmorskich miasteczek nie trzeba zbyt długo wertować przewodników i szukać. Przeważnie jest to plaża i oczywiście morze (przypominamy w tym miejscu o ostatnio opisywanym Poddąbiu). Ustka nie różni się specjalnie w tego typu zestawieniach. W końcu przyjeżdżamy nad morze, więc to właśnie jego oczekujemy. Można powiedzieć, że baza noclegowa każdego miasta nad polskim morzem stara się usytuować jak najbliżej plaży (baza noclegowa: meteor-turystyka.pl). Jednak trzeba mieć na uwadze, że noclegi Ustki, jak również wszelkich innych miast będą droższe w miarę bliskości morza.

Tu atrakcje zawsze występują w parze – port i molo. Kiedyś ten pierwszy był najważniejszym nośnikiem gospodarczym, kiedy to Ustka była jeszcze zwykłą wioską rybacką. Było to serce miejscowości, a wszelkie zabudowania powstawały wokół niego już od XIV wieku. Kiedy mówimy o porcie, to warto również wspomnieć o wieżyczkach, które powstały w okresie secesji, czyli na przełomie XIX i XX wieku. Dziś znajduje się tu Urząd Celny. Ciekawostką jest fakt, że urząd znajduje się już tu od bardzo dawna, był obecny jeszcze przed wojną. Na szczególną uwagę zasługuje spichlerz portowy, duży budynek z czerwonej cegły, który znajduje się przy ulicy Zaruskiego. Kiedyś przechowywano w nim zboże, które dostarczano z krajów północnych – głównie Skandynawii, Anglii i niektórych części Niemiec. Jednak to nie te dwa budynki robią takie wrażenie. Można by powiedzieć, że jest to tylko ciekawe tło do mola, które się tu znajduje. Są dwa – zachodnie i wschodnie, a ich obecny wygląd kreował się najbardziej w okresie między XIX a XX wiekiem. Kiedyś pomosty i mola były budowane z drewna. Przeważnie były to skrzynie, które dla stabilności i trwałości wypełniano kamieniami. Dość prymitywne, jednakże naprawdę skuteczne i jak na ówczesne czasy wytrzymałe. Sam wjazd do portu był bardzo wąski, jednak nikogo to nie zniechęcało z racji rekordowej jak na ówczesne czasy liczby przyportowych karczm, których było aż 6. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że sama Ustka miała wtedy pięćdziesięciu mieszkańców. Czy wartość gospodarcza i użytkowa portu przeminęła? Do dziś do poru wpływają duże jednostki pasażerskie, a nawet wojskowe. W porcie znajduje się szlak spacerowy, dzięki któremu możemy zobaczyć zawartość jednostek i obejrzeć je z bliska.

Jedno przemyślenie nt. „Wizytówki turystyczne Ustki

  1. W Ustce zatrzymaliśmy się po drodze na wczasy do innej miejscowości. Muszę powiedzieć, że trochę żałowałam, że nie wybraliśmy jej jako miejsca docelowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>