Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Planując wakacje warto wziąć pod uwagę miejscowości zarówno mniejsze jak i większe, ponieważ każda z nich ma swoje walory pod względem fauny, flory czy też architektury. Większą miejscowością potrafiącą ugościć wczasowiczów na wysokim poziomie jest miejscowość turystyczna o nazwie Darłowo.

Należy zwrócić uwagę, że Darłowo poniekąd różni się od pozostałych mniejszych kurortów nadmorskich tym, że posiada ogromną i różnoraką liczbę zabytków. Jednym z najciekawszych atrakcji Darłowa jest popularny zamek, który nosi miano Muzeum Książąt Pomorskich, w którym przedstawiona została architektura zbudowana przez Bogusława V w XIV wieku.

Ciekawostką jest fakt, iż budynek zamku wybudowano szybko jak na owe czasy, bo budowa trwała 20. lat. Zamek z upływem lat był pokaźnie rozbudowywany. Na początku to dzieło gotyckie było prężnie powiększane przez ówczesnych właścicieli, aż budowla osiągnęła 23. metry w największym punkcie, stanowiąc imponującą architekturę. Dopiero następcy zamku w Darłowie zaczęli mieć inną wizję i oprócz funkcji obronnej dodatkowo rozbudowali zamek po wschodnio-zachodniej stronie tworząc tam elementy mieszkalne.

Zamek rozkwitał w najlepsze, ponieważ z upływem lat został wzbogacony o dwór książęcy z dodatkową przestrzenią. Pozwalało to na połączenie funkcji obronnej zamku z funkcją mieszkalną. Ciekawostką jest to, że aż do przeszło XX wieku budowla nie była modernizowana. Zamek w Darłowie zaczął odzyskiwać swoją świetność po 1929 roku. Do tego czasu wielokrotnie zmieniający się gospodarze zamienili zamek w swoistą ruinę.

Władze Darłowa około 80. lat temu w celu utrzymania zamku w jak najlepszej kondycji skupili się na przemienieniu zamku w muzeum. Zmiana charakteru zamku pozwoliła na utrzymanie tej wspaniałej budowli przy życiu oferując przyjezdnym z całego kraju zwiedzanie go. Obecnie Muzeum Książąt Pomorskich z uwagi na położenie w atrakcyjnej dla turystów miejscowości nadmorskiej jest chętnie odwiedzane i stanowi unikalną atrakcję turystyczną. Losy tego monumentalnego zabytku mogły potoczyć się różnie, dlatego należy bezustannie dbać o zabytki, jeśli pragniemy utrzymać ich strukturę w zadowalającej kondycji.

Jedno przemyślenie nt. „Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>