Zwiedzanie Bieszczad rozpocznij w Wetlinie

Niewiele jest równie niezwykłych widoków w polskich górach, jak bujna buczyna karpacka jesienią. Doceni ją z pewnością każdy, kogo sercu bliskie jest piękno przyrody. Bieszczady to góry, w których wciąż pełno jest dziewiczych zakątków i ostoi dzikiej zwierzyny. To tutaj przyroda powraca w niegdyś ludne, teraz opuszczone wsie i na powrót odzyskuje to, co kiedyś jej zabrano. Doskonałym miejscem do rozpoczęcia przygody z tymi wspaniałymi górami jest Wetlina. Niewielka miejscowość, nad którą góruje jedna z największych atrakcji turystycznych – Połonina Wetlińska. Bliskość szlaków turystycznych stanowi niezaprzeczalny walor tego miejsca, szczególnie z punktu widzenia początkującego turysty. W wiele ciekawych tras można wyruszyć bez konieczności dojazdu.

Oprócz masywu połoniny, którego po prostu nie wypada nie odwiedzić, godne polecenia są również: trasa żółtym szlakiem przez Przełęcz Orłowicz  (https://pl.wikipedia.org/) do Żółtych Rzek, skąd można odbyć wycieczkę ścieżką dydaktyczną na Smerek oraz wędrówka zielonym szlakiem na Wielką Rawkę, która zalicza się do szczególnie obfitujących w piękne panoramy. Wytrawni piechurzy mogą również udać się w pasmo graniczne, jednak podejścia są tu dość wymagające, a czasy przejść długie. Dla tych mniej wysportowanych godny polecenia jest spacer do trzymetrowego wodospadu położonego nieopodal jednego z pensjonatów. Nie jest łatwo go znaleźć, gdyż usytuowany jest na uboczu w zaroślach, jednak jest to niezwykle urokliwe miejsce.

Można śmiało stwierdzić, że baza noclegowa w Wetlinie jest jedną z najlepiej zorganizowanych w całych Bieszczadach. Wyszukując w internecie hasło: „noclegi Wetlina” z pewnością uda się znaleźć wiele propozycji. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie – od eleganckich pensjonatów, przez gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne, po pola namiotowe i schroniska (https://meteor-turystyka.pl/noclegi,wetlina,0.html). Nawet jeśli nie zarezerwowało się wcześniej noclegu, istnieje spora szansa, że po przyjeździe uda się znaleźć wolny pokój. W odróżnieniu od miejscowości wypoczynkowych w innych częściach Polski, Wetlina oferuje turyście odpoczynek od hałasu i tłumu innych odwiedzających. Brak tu również jarmarcznych straganów, oferujących kolorową tandetę. Można natomiast kupić wytwory miejscowego rękodzieła, bądź prace lokalnych artystów.

Wielbiciele dobrej kuchni na pewno docenią przysmaki, takie jak fuczki, czyli placki z gotowanych ziemniaków i kapusty czy pierogi z bundzem i kaszą gryczaną. Pewna restauracja słynie z ogromnych i przepysznych naleśników z jagodami, które są zupełnie różne od tych powszechnie znanych. Trudno to opisać, trzeba spróbować samemu. Można także nabyć miody z górskich pasiek, doskonałe owcze sery oraz domowe przetwory. Początkujący turysta bieszczadzki koniecznie musi odwiedzić jeden z najbardziej kultowych barów piwnych o tajemniczej nazwie „Baza Ludzi z Mgły”. Lokal oferuje nie tylko znakomitą muzykę, ale także klimatyczne wnętrze i możliwość poznania ciekawych osób i posłuchania górskich opowieści przy znakomitym piwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>